Spotkania w ramach 22. Forum Kina Europejskiego CINERGIA

Spotkanie z Kasią Smutniak w ramach pozaku specjalnego filmu "Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie"

KATARZYNA SMUTNIAK
Urodzona w Pile w 1979 roku. Polska aktorka mieszkająca we Włoszech. Od swojego debiutu filmowego w roku 2000 zagrała kilkadziesiąt ról filmowych i telewizyjnych. Uznawana za jedną z najpiękniejszych i najbardziej wszechstronnych aktorek włoskich. Doceniana zarówno za kreacje dramatyczne, jak i komediowe. Nominowana do Nagrody Włoskiej Akademii Filmowej za rolę w filmie „Zapnijcie pasy” Ferzana Özpetka. Laureatka statuetki Złotego Globu – Nagrody Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej we Włoszech za rolę w „Nelle tue mani” Petera del Monte. Pięciokrotnie uhonorowana Nastro d’Argento – Nagrodą Stowarzyszenia Włoskich Krytyków Filmowych (SNGCI). W 2014 roku podczas 19. edycji Forum Kina Europejskiego Cinergia odebrała Złotego Glana.

“Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”

Kameralny komediodramat. Jeden z największych przebojów kin włoskich w 2016 roku – przed ekrany ściągnął ponad 2,5 miliona widzów. Do wyniku przyczynił się nie tylko pomysłowy scenariusz, ale i udział uwielbianej w Italii Kasi Smutniak (laureatki nagrody kina Charlie i Stowarzyszenia „Łódź Filmowa” – Złotego Glana 2014). Siedmioro przyjaciół spotyka się na kolacji. Dla urozmaicenia
wieczoru rozpoczynają zabawę, która polega na dzieleniu się ze wszystkimi treścią przychodzących w czasie spotkania SMS-ów, maili i rozmów. Kiedy tym samym wiele tajemnic zaczyna wypływać
na światło dzienne, rodzą się konflikty, które trudno będzie zażegnać…

Wspomnienia o Grzegorzu Królikiewiczu w ramach pokazu specjalnego filmu "Zabicie Ciotki"

GRZEGORZ KRÓLIKIEWICZ (1939-2017) Jeden z najbardziej  bezkompromisowych mistrzów kina polskiego. Mawiał: „Pracuję dla przyszłości”. Legenda awangardy filmowej. Twórca spektakli Teatru Tv. Autor wielu książek i esejów z zakresu teorii kina. Wychowawca kilku pokoleń filmowców w Szkole Filmowej w Łodzi, której był absolwentem, później wykładowcą. Zaczynał od realizacji dokumentów (formy tej zresztą nigdy nie porzucił). W fabule zadebiutował głośnym „Na wylot” (1972). W historii polskiego kina zapisał się też jako autor „Zabicia ciotki”, „Przypadku Pekosińskiego” czy „Klejnotu wolnego sumienia”. Jego ostatnim fabularnym dziełem był film „Sąsiady”.

Zabicie Ciotki”

Jurek, student o wyglądzie punka, wiedzie wygodny byt pod opieką matkującej mu ciotki. Gnuśny żywot i nudę codzienności przerywa czynem – potencjalny mord jest dla niego pretekstem do niecodziennego performansu, którego współtwórcami stają się otaczający go ludzie. Grzegorz Królikiewicz akcję pierwowzoru literackiego przeniósł do współczesnej Łodzi. Wiekowe kamienice, ponure ulice – znakomicie uchwycone kamerą Krzysztofa Ptaka – nie są jedynie elementami scenografii, ale obszarami odzwierciedlającymi stany emocjonalne bohatera. „Zabicie ciotki” jest jednym z najbardziej frapujących fabularnych filmów Królikiewicza. Czas, aby przyjrzeć mu się od nowa.