Po dwóch stronach kamery, nie barykady
Po dwóch stronach kamery, nie barykady

Na 24. Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi dyskutowaliśmy o tajnikach castingu: relacjach, możliwościach i zasadach współpracy na linii reżyser castingu – aktor. Jak casting widzą obie strony, jak się przygotowują do tego typu spotkań, co jest największym wyzwaniem tak wczesnego etapu pracy. Było wnikliwie, szczerze, praktycznie i anegdotycznie.

 

Zaproszeni goście przepytali również prowadzącego, co stworzyło unikatową sytuację wspólnej wymiany myśli i spostrzeżeń.

 

W panelu wzięli udział: reżyser castingu Piotr Bartuszek oraz znakomite aktorki Karolina Gruszka, Jowita Budnik i Barbara Kurzaj.

Prowadzenie: PIOTR BARTUSZEK – reżyser castingu, członek ICDN (International Casting Directors Network) oraz EFA (European Film Academy). Autor obsady do ponad 50 filmów i seriali. Współpracował, na rynku polskim oraz europejskim, z reżyserami takimi jak: Claire Denis, Francois Girard, Tomasz Wasilewski, Anna Jadowska, Jan P. Matuszyński, Michael Glawogger. Nie lubi kompromisów. Wierzy w prawdziwe talenty. Ceni ciężką pracę. Wielbiciel kina lat 30. i 40. Hobby: podróże muzealne oraz ogrodnictwo.

 

KAROLINA GRUSZKA – aktorka teatralna i filmowa. Urodziła się 12 lipca 1980 roku w Warszawie, gdzie ukończyła Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza i dostała angaż w Teatrze Narodowym. Swój kunszt rozwijała na deskach stołecznych teatrów m.in. Teatru Studio, Teatru Polskiego, Teatru Polonii oraz Łaźnia Nowa w Krakowie. Na planie filmowym stanęła już jako nastolatka, grając rolę Gieniusi w serialu „Boża podszewka” Izabelli Cywińskiej. Po raz kolejny spotkała się z tą reżyserką w „Kochankach z Marony”, gdzie zagrała przełomową w swej karierze rolę Oli, uhonorowaną nagrodą dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej na 30. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, otrzymała również nominację do nagrody Orła. Zagrała kilkadziesiąt ról w filmach i serialach reżyserowanych między innymi przez Kazimierza Kutza, Macieja Dejczera, Filipa Bajona, Jana Jakuba Kolskiego. Często angażowana jest do filmów zagranicznych. Współpracowała min. z Davidem Lynchem, Mikaelem Hafströmem, Giacomo Battiato, Michaiłem Ptaszukiem, Tomasem Masinem, Aleksandrem Proszkinem, Ragnarem Bragasonem i Ivanem Wyrypajewem. W ostatnich latach zagrała w „Pani z przedszkola” Marcina Kryształowicza. Za rolę tę była po raz drugi nominowana do nagrody Orła. Kolejny produkcje z jej udziałem to „Szczęście świata” Michała Rosy, „Ach śpij kochanie” Krzysztofa Langa, „Sztuka kochania. Historii Michaliny Wisłockiej” Marii Sadowskiej oraz przede wszystkim tytułowa bohaterka w międzynarodowej koprodukcji pt. „Maria Skłodowska-Curie” w reżyserii Marie Noëlle, za którą również była nominowana do Orła w kategorii „najlepsza główna rola kobieca”. Prywatnie jest mamą siedmioletniej Mai i żoną Iwana Wyrypajewa, rosyjskiego dramaturga, aktora i reżysera.

 

BARBARA KURZAJ – debiutowała w 1994 roku w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. W 1999 roku została absolwentką krakowskiej PWST. Od 2018 roku związana jest z Teatrem Polskim w Warszawie. Gościnnie występuje w Och Teatrze w Warszawie, w Capitolu i w Teatrze Stu w Krakowie. Uczestniczyła w warsztatach u Elizabeth Kemp w Nowym Jorku (Actors Studio). Od 2008 roku współzałożycielka polsko-francuskiej grupy filmowej Red Eyes Cool. Za role w spektaklach „Nondum” i „Merlin Mongoł” została wyróżniona Nagrodą im. Leona Schillera, przyznawaną corocznie przez ZASP, młodym, utalentowanym artystom. Gra w serialach „Barwy szczęścia” i „Za marzenia”. Ostatnio można ja zobaczyć również w filmach kinowych, takich jak: „Zabawa, zabawa” w reżyserii Kingi Dębskiej, „Maryjki” w reżyserii Darii Woszek, „Boże Ciało” w reżyserii Janka Komasy. Od 4 lat właścicielka psa Suri. Wielka miłośniczka zwierząt.

 

JOWITA BUDNIK – aktorka. Trafiła przed kamerę i na deski profesjonalnego teatru jeszcze jako dziecko. Zadebiutowała w filmie „Kochankowie mojej mamy” Radosława Piwowarskiego, aby potem zagrać ponad 60 ról w kinie, telewizji i teatrze. Prawdziwym przełomem w jej karierze było spotkanie z duetem reżyserskim: Joanną Kos-Krauze i Krzysztofem Krauze, u których zagrała we wszystkich filmach, począwszy od „Długu”. Najważniejszymi wspólnymi obrazami stały się „Plac Zbawiciela”, „Papusza” i „Ptaki śpiewają w Kigali”. Laureatka Lwów, Orłów oraz wielu innych polskich i zagranicznych nagród dla najlepszej aktorki.

 

Spotkanie poprzedziła projekcja filmu CASTING BY w reżyserii Toma Donahue (2012)

 

MIEJSCE: Kino Charlie, 26 listopada 16:30–20:00